Strony: 1
Widok roweru na którym jadą dwie osoby - jedna na siodełku, a druga na górnej rurze ramy, lub na kierownicy czy też na bagażniku jest dosyć powszechny - szczególnie na wsi i w małych miasteczkach. Jak wygląda przewożenie drugiej osoby na rowerze w świetle prawa ?
Kodeks Drogowy w artykule 63 mówi, że w pojeździe (do których zalicza się rower) liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu. Z tego paragrafu wynika jasno, że zwykłym rowerem nie możemy przewozić osób na ramie, bagażniku, czy też na kierownicy.
W przypadku rowerów wieloosobowych ilość przewożonych osób wynika z przeznaczenia roweru. W większości przypadków na rynku są obecne rowery dwuosobowe - tandemy, które posiadają dwa miejsca siedzące.
Podstawa prawna:
Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 63.
1. Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem ust. 4. W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.
Offline
Strony: 1