Jazda rowerem po spo¿yciu alkoholu 15 grudnia 2000 roku zmieni³y siê przepisy i od tej pory rowerzysta zatrzymany podczas poruszania siê rowerem po spo¿yciu alkoholu jest traktowany identycznie jak kierowca samochodu.
W zwi±zku z tym musimy rozpatrzyæ dwa przypadki. Z prawnego punktu widzenia istotna jest ilo¶æ alkoholu jak± spo¿y³ rowerzysta.
Stan trze¼wo¶ci Stan po spo¿yciu alkoholu Stan nietrze¼wo¶ci Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych przypadków zwracamy uwagê, ¿e tak¿e istotne jest miejsce pope³nienia ewentualnego wykroczenia.
Jazda po alkoholu rowerem jest zabroniona, gdy jedziemy:
na drodze publicznej, w strefie zamieszkania strefie ruchu. Czyli wynika z tego, ¿e jazda rowerem np. na drodze le¶nej wykroczeniem lub przestêpstwem nie bêdzie.
Stan trze¼wo¶ci Je¶li badanie wyka¿e poni¿ej 0,2 promila alkoholu we krwi - nie groz± nam ¿adne konsekwencje. W my¶l przepisów prawa jeste¶my trze¼wi.
Stan po spo¿yciu alkoholu Je¿eli
zawarto¶æ alkoholu we krwi zawiera siê miêdzy 0,2 i 0,5 promila lub zawarto¶æ alkoholu w 1 dcm sze¶ciennym wydychanego powietrza zawiera siê miêdzy 0,1 a 0,25 mg Rowerzysta znajduje siê w stanie po spo¿yciu alkoholu. Je¶li bêdziemy w takim przypadku jechali na rowerze pope³niamy wykroczenie (a nie przestêpstwo) zagro¿one kar± aresztu do 14 dni, lub grzywn± od 20 do 5000 z³ i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy.
S±d mo¿e (ale nie musi) orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesiêcy do 3 lat.
Je¶li zostanie orzeczony zakaz prowadzenia samochodów na rok i powy¿ej - musimy jeszcze raz zdawaæ egzamin na prawo jazdy. Ale uwaga ! Je¶li zakaz prowadzenia samochodów bêdzie orzeczony na 12 miesiêcy (a nie jeden rok) egzaminu zdawaæ nie musimy - zostanie nam po prostu zwrócone prawo jazdy.
Skazanie przez s±d grodzki na karê grzywny za wykroczenie nie jest wpisywane do Krajowego Rejestru Karnego, wiêc ukarany nadal ma status osoby niekaranej.
Kodeks Wykroczeñ
Art. 87.
§ 1. Kto, znajduj±c siê w stanie po u¿yciu alkoholu lub podobnie dzia³aj±cego ¶rodka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu l±dowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie ni¿szej ni¿ 50 z³otych.
§ 2. Kto, znajduj±c siê w stanie po u¿yciu alkoholu lub podobnie dzia³aj±cego ¶rodka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd ni¿ okre¶lony w § 1, podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. W razie pope³nienia wykroczenia okre¶lonego w § 1 lub 2 orzeka siê zakaz prowadzenia pojazdów.
Stan nietrze¼wo¶ci Je¿eli
zawarto¶æ alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawarto¶æ alkoholu w 1 dcm sze¶ciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg rowerzysta znajduje siê w tzw. stanie nietrze¼wo¶ci, pope³nia przestêpstwo i podlega pod Artyku³ 178A Kodeksu Karnego. Grozi mu proces s±dowy, grzywna i kara wiêzienia do jednego roku. Przy wymierzaniu kary s±d bêdzie siê kierowa³ okoliczno¶ciami sprawy, to znaczy, na przyk³ad stopniem nietrze¼wo¶ci, czy zagro¿enia. S±d mo¿e tak¿e zdecydowaæ podaniu wyroku do publicznej wiadomo¶ci.
Do roku 2011 przepisy nakazywa³y obligatoryjnie orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych okre¶lonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10 (§ 2 art. 42 Kodeksu Karnego).
Na mocy wyroku Trybuna³u Konstytucyjnego z 5 maja 2009 roku zmieni³y siê przepisy Kodeksu Karnego nakazuj±ce nietrze¼wemu rowerzy¶cie obligatoryjne zakazywanie prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Nowe brzmienie § 2 w art. 42 Kodeksu Karnego wesz³o w ¿ycie w dniu 25.02.2011 r. (Dz. U.z 2011 r. Nr 17, poz.78).
Obecnie zgodnie z nowym brzmieniem § 2 w art. 42 KK s±d mo¿e, ale nie musi zabieraæ prawa jazdy rowerzy¶cie, który zosta³ zatrzymany podczas jazdy rowerem w stanie nietrze¼wo¶ci.
Kodeks Karny
(nowelizacja z dnia 14 kwietnia 2000)
Artyku³ 178A
Par 1. Kto , znajduje siê w stanie nietrze¼wo¶ci lub pod wp³ywem ¶rodka odurzaj±cego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu l±dowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno¶ci do lat dwóch. Par 2. Kto znajduj±c siê wstanie nietrze¼wo¶ci lub pod wp³ywem ¶rodka odurzaj±cego, prowadzi po drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd ni¿ okre¶lony w par. 1 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolno¶ci lub pozbawienia wolno¶ci do jednego roku.
Art. 42.
§ 1. S±d mo¿e orzec zakaz prowadzenia pojazdów okre¶lonego rodzaju w razie skazania osoby uczestnicz±cej w ruchu za przestêpstwo przeciwko bezpieczeñstwu w komunikacji, w szczególno¶ci je¿eli z okoliczno¶ci pope³nionego przestêpstwa wynika, ¿e prowadzenie pojazdu przez tê osobê zagra¿a bezpieczeñstwu w komunikacji.
§ 2. S±d orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów okre¶lonego rodzaju, je¿eli sprawca w czasie pope³nienia przestêpstwa wymienionego w § 1 by³ w stanie nietrze¼wo¶ci, pod wp³ywem ¶rodka odurzaj±cego lub zbieg³ z miejsca zdarzenia okre¶lonego w art. 173, 174 lub 177..
Do lutego 2011 roku paragraf 2 artyku³u 42 mia³ brzmienie:
§ 2. S±d orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych okre¶lonego rodzaju, je¿eli sprawca w czasie pope³nienia przestêpstwa wymienionego w § 1 by³ w stanie nietrze¼wo¶ci, pod wp³ywem ¶rodka odurzaj±cego lub zbieg³ z miejsca zdarzenia okre¶lonego w art. 173, 174 lub 177.
Jazda rowerem po spo¿yciu alkoholu chodnikiem Je¶li bêdziemy jechaæ rowerem pod wp³ywem alkoholu po chodniku to tak¿e ³amiemy przepisy - i to dwa (zakaz jazdy rowerem po chodniku oraz zakaz jazdy po spo¿yciu alkoholu). Chodnik jest czê¶ci± drogi - poruszanie siê po nim podlega tak¿e przepisom.
Prawo o Ruchu Drogowym
Dzia³ I Przepisy ogólne Art. 2.
U¿yte w ustawie okre¶lenia oznaczaj±:
1) "droga" - wydzielony pas terenu sk³adaj±cy siê z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, ³±cznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajduj±cym siê w obrêbie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pêdzenia zwierz±t;
Jazda po spo¿yciu alkoholu po drodze le¶nej Zakaz jazdy rowerem po spo¿yciu alkoholu ma zastosowanie do dróg publicznych, stref zamieszkania lub stref ruchu. Z tego wynika, ¿e mo¿emy je¼dziæ rowerem po lesie po wypiciu np. piwa.
Legalne prowadzenie roweru po spo¿yciu alkoholu O dziwo mo¿na jednak legalnie prowadziæ rower po alkoholu. Wystarczy ¿e bêdziemy i¶æ pieszo prowadz±c obok siebie rower. Wynika to z faktu ¿e osoba prowadz±ca obok siebie rower jest pieszym. Jak wiadomo nie ma przepisu zabraniaj±cego poruszania siê pieszemu w stanie nietrze¼wym.
Niestety zdarza siê czêsto, ¿e zarówno w mediach, jak i nawet sami policjanci kwestionuj± ten przypadek, twierdz±c twardo ¿e osoba prowadz±ca rower pod wp³ywem alkoholu podlega przepisom Kodeksu Wykroczeñ, lub Kodeksu Karnego.
Kluczem jest tutaj s³owo "prowadziæ" W jêzyku polskim ma ono dwa znaczenia:
prowadziæ: kierowaæ jakim¶ ¶rodkiem lokomocji (np prowadziæ samochód) prowadziæ: nadawaæ odpowiedni kierunek ruchu jakiemu¶ przedmiotowi, osobie, zwierzêciu (np prowadziæ psa na smyczy) Je¿eli zdarzy nam siê podobny przypadek, a policjant uparcie bêdzie twierdzi³, ¿e pope³nili¶my wykroczenie, lub przestêpstwo, nie pozostanie nam nic innego jak zwróciæ siê do s±du, który nie bêdzie mia³ ju¿ w±tpliwo¶ci z interpretacj± Prawa o Ruchu Drogowym, Kodeksu Wykroczeñ oraz Kodeksu Karnego.
Prawo o ruchu drogowym
Dzia³ I Przepisy ogólne
Art. 2.
U¿yte w ustawie okre¶lenia oznaczaj±:
18) "pieszy" - osobê znajduj±c± siê poza pojazdem na drodze i niewykonuj±c± na niej robót lub czynno¶ci przewidzianych odrêbnymi przepisami; za pieszego uwa¿a siê równie¿ osobê prowadz±c±, ci±gn±c± lub pchaj±c± rower, motorower, motocykl, wózek dzieciêcy, podrêczny lub inwalidzki, osobê poruszaj±c± siê w wózku inwalidzkim, a tak¿e osobê w wieku do 10 lat kieruj±c± rowerem pod opiek± osoby doros³ej;
Rower i alkohol w innych pañstwach W innych - bardziej "zroweryzowanych" pañstwach prawo jest zazwyczaj ³agodniejsze dla rowerzysty w przypadku wypicia piwa, lub wina:
Dania - rowerzy¶ci nie maj± ustalonego limitu ilo¶ci alkoholu we krwi, musz± jedynie prowadziæ rower w sposób zapewniaj±cy bezpieczne panowanie nad nim, Wielka Brytania - podobne zasady jak w Danii, Holandia - rowerzysta posiadaj±cy 0,5 promila alkoholu we krwi mo¿e zap³aciæ mandat 350 euro (jak na holenderskie warunki to niewiele), w praktyce zatrzymywani sa jedynie rowerzy¶ci ³ami±cy przepisy, Niemcy - limit przy którym prawo jazdy mo¿e byæ zabrane, lub odebrane dla kierowców samochodów wynosi 0,5 promila, a dla rowerzystów 1,6 promila, Szwajcaria - w przypadku zatrzymania podczas jazdy na rowerze po alkoholu grozi nam zakaz jazdy na rowerze (zazwyczaj kilkutygodniowy)
|